PANCAR MOTOR, 1956 yılında Türkiye’ nin ilk dizel motor fabrikası olarak kuruldu. İlk Yönetim Kurulu; Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN, Süleyman İSHAKOĞLU, Zeki AYTAÇ, Adil SARAÇOĞLU, Enver APTİK ve Fehmi BİLGE’ den oluşmaktaydı.


1960 yılında Dönemin Başbakanı merhum Adnan MENDERES fabrikayı ziyaretinde, “… ben çiftçiyim. Bu motorları kendim kullandım. Bunun ne kadar büyük bir adım olduğunu çok iyi biliyorum. Türkiye’ de bunların yapılabileceğini görmek beni son derece memnun etmiştir.” demiştir.


Ülkemizin tarlalarına su pompalayıp can veren, deniz kıyısında duyduğumuz balıkçı teknelerinin dönüşünü müjdeleyene pat pat sesi ile efsaneleşen PANCAR MOTOR; yurdumuzda 500.000 adet ve yurtdışında -ağır şartlara uygun olması sebebi ile- özellikle Afrika’ da 140.000 adet satma başarısını göstermiştir.


Böylesi başarılar sağlayan PANCAR MOTOR markasına genç ve girişimci iş adamları sahip çıkmışlardır. Yeni bir yönetim anlayışı ve günümüzün ticaret şartlarına uygun bir yapılanma ile 1956 yılında başlayan başarı hikâyesinin devamı için çalışmalara başlamışlardır.


PANCAR MOTOR’ a emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunarken, yurdumuz insanından bize destek vermelerini dileriz.